fbpx
Czym jest świerzb u alpak i jak go rozpoznać

Czym jest świerzb u alpak i jak go leczyć?

Świerzbowiec to dość częste schorzenie występujące u alpak, które wymaga interwencji hodowcy. Zaniedbana choroba może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia, a nawet do śmierci. Każdy hodowca powinien znać objawy świerzbu u alpak i poznać popularne metody leczenia.

Świerzbowiec to pasożyt, bytujący na skórze alpak, który namnaża się w momencie spadku odporności. Kiedy świerzbowiec staje się patogenny, zaczyna wywoływać objawy takie jak:

  • silne swędzenie – alpaki dotknięte świerzbem mogą się intensywnie drapać i ocierać o powierzchnie np. ogrodzenia, aby złagodzić świąd;
  • zmiany skórne – świerzbowiec może wywoływać wykwity skórne, wysypkę, owrzodzenia i powodować wyłysienia w określonych miejscach. Zmiany występują najczęściej w okolicy uszu, szyi, brzucha i nóg;
  • zwiększona wrażliwość na dotyk – głównie w miejscach dotkniętych świerzbowcem;
  • niepokój i zmniejszenie aktywności – uporczywe swędzenie może prowadzić do niepokoju zwierzęcia i powodować spadek aktywności.

Jak leczyć świerzb u alpak?

Leczenie świerzbu powinno odbywać się pod okiem Lekarza Weterynarii. U alpak występują 3 rodzaje świerzbowca:

  • Chorioptes – obejmuje najczęściej ogon, stopy, narządy płciowe;
  • Psoroptes – występuje głównie na uszach i pysku;
  • Sarcoptes – obejmuje takie obszary jak brzuch, pachy, pachwiny i nogi.

Specjalista może wykonać dokładne badania mikroskopowe, aby określić rodzaj świerzbu lub też rozpoznać świerzbowca ze względu na umiejscowienie zmian. Często jednak kilka rodzajów pasożyta współistnieje, dlatego tak dokładna diagnostyka nie zawsze jest niezbędna.

Leczenie świerzbu u alpak odbywa się najczęściej przy pomocy odpowiednich kremów dla alpak o działaniu przeciwpasożytniczym. W przypadku stwierdzenia świerzbu u jednej alpaki zaleca się przeprowadzenie leczenia innych alpak w stadzie, nawet jeśli nie wykazują objawów. Chociaż nie muszą mieć widocznych objawów, mogą być nosicielami świerzbowca i stanowić źródło infekcji dla innych zwierząt. Przepisane leki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, chyba że lekarz zaleci inaczej.

W trakcie oraz po zakończeniu leczenia należy zadbać także o skórę alpaki, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kremu dla alpak.

Czy świerzbowi u alpak można zapobiegać?

Trudno jest zabezpieczyć alpaki przed świerzbowcem, ponieważ w przeciwieństwie do owiec, te zwierzęta nie posiadają lanoliny, a co za tym idzie, podany lek nie utrzymuje się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, a działa tylko w miejscu podania. Kluczowa w profilaktyce jest więc regularna kontrola stada. Pomocne może okazać się także zmniejszenie zagęszczenia alpak w stadzie.

Poznaj nasz dedykowany dla Alpak krem polecany przy leczeniu świerzbu Silveco NanoCream

tesaat