fbpx

Gnijące strzałki

Gnicie strzałki jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych koni, który może prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli nie zostanie odpowiednio szybko rozpoznany i leczony.

Strzałka kopytowa stanowi bardzo ważny element budowy kopyta koni. Ma postać szerokiej strzały i znajduje się na spodniej części kopyta. Strzałka charakteryzuję się dużą elastycznością dlatego pełni funkcję amortyzującą. Dodatkowo chroni staw kopytowy oraz trzeszczkę kopytową.Niewłaściwa higiena kopyt, stała ekspozycja na wilgotne środowisko oraz nieodpowiednie warunki sanitarno-higienicznych w stajni mogą prowadzić do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej strzałki kopytowej. Patogeny, które najczęściej odpowiadają za gnijącą strzałkę to bakterie beztlenowe Fusobacterium necrophorum oraz Bacteroides spp. Rozwój zakażenia prowadzi do powstania stanu zapalnego w obrębie strzałki, a następnie do rozkładu tkanki, czyli tzw. gnicia strzałki.Wczesne zidentyfikowanie problemu zdrowotnego kopyta konia jest bardzo ważne, ponieważ może zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji i poważnych komplikacji.

Do głównych objawów gnijących strzałek należą:

  • Obecność czarnego, martwiczego wysięku i nieprzyjemny zapach, który jest związany z procesem gnilnym zachodzącym w obrębie strzałki. Zapach jest bardzo intensywny więc można go łatwo zauważyć podczas czyszczenia i pielęgnacji kopyt.
  • Zmiana w morfologii: strzałka jest miękka, o ciemnym zabarwieniu. Staje się zdecydowanie mniejsza oraz zagłębiona poniżej powierzchni podeszwy. W ciężkich przypadkach może dochodzić do jej rozpadu.
  • Zmiana w wyglądzie kopyta: skóra wokół kopyta może być zaczerwieniona oraz może powstawać obrzęk, co świadczy o toczącym się stanie zapalnym w obszarze strzałki.
  • Zwiększona wrażliwość konia, który może wykazywać silne reakcje na ból przy dotykaniu strzałki. Prowadzi to do kulawizny. Koń ze względu na ból może wykazywać niechęć do obciążania kończyny, w której toczy się proces zapalny.

Zdrowa strzałka kopytowa powinna być sucha i sprężysta, a wgłębienie na środku strzałki (rowek środkowy strzałki) powinno być widoczne, lecz nie wyraźnie głębokie. W przypadku wykrycia wszelkich nieprawidłowości niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który dokładnie oceni stan zdrowotny kopyta i wdroży odpowiedni plan leczenia. Postępowanie w przypadku gnijącej strzałki zazwyczaj obejmuję dokładne oczyszczenie kopyt, aby usunąć zainfekowane tkanki i zanieczyszczenia. Następnie stosuje się odpowiednie środki antyseptyczne i maści, które działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Kluczowe jest, aby koń miał zapewnione odpowiednie warunki środowiskowe, powinniśmy unikać wilgoci i zapewnić koniu czyste i suche podłoże, bez zalegającego obornika. W przypadku bardziej zaawansowanego stopnia infekcji lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe leczenie za pomocą zastrzyków przeciwzapalnych lub inną terapię wspomagającą leczenie.

Poważny problem w hodowli koni

Gnijące strzałki stanowią poważny problem w hodowli koni dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, która zmniejszy ryzyko infekcji bakteryjnej czy grzybiczej. Najważniejszym czynnikiem jest zachowanie odpowiedniej higieny i pielęgnacja kopyt konia. W tym celu należy regularnie czyścić kopyta, najlepiej po każdej jeździe, a także systematycznie wykonywać zabieg strugania kopyt. Równie istotna jest okresowa kontrola stanu kopyt u kowala lub lekarza weterynarii. W przypadku wykrycia wszelkich nieprawidłowości szybko zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie, co zdecydowanie skróci czas leczenia i może zapobiec poważnym komplikacjom. Kolejnym ważnym aspektem jest utrzymanie odpowiedniej higieny w stajni, co pozwala na zapobieganiu nie tylko gnijącej strzałki, ale również wielu innych chorób. Układ odpornościowy konia ma bardzo istotny wpływ na wszelkie infekcje związanie z drobnoustrojami chorobotwórczymi, dlatego ogólny stan zdrowia twojego konia ma ogromne znaczenie.

Należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze preparatów wspomagających leczenie w przypadku gnicia strzałki. Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem konkretnych środków skonsultować to z lekarzem weterynarii. Zestaw do pielęgnacji konia z linii SILVECO Horse zawiera preparaty oparte są na aktywnych formach srebra, które zapewniają długotrwałą ochronę przez mikroorganizmami i hamują ich dalsze namnażanie, jednocześnie wspierając procesy regeneracyjne.  

Proponowany schemat postępowania wspomagający leczenie gnijących strzałek:

  1. Dokładne oczyszczenie kopyta za pomocą mydła antyseptycznego np. SILVECO Horse Soap (należy unikać stosowania normalnego pH ze względu na jego zasadowy odczyn).
  2. Osuszenie strzałki i podeszwy np. za pomocą ręczników papierowych.
  3. Aplikacja SILVECO Horse Gel: żel wprowadzić do wnętrza strzałki i w razie potrzeby dodatkowo rozprowadzić na podeszwie. Specjalny aplikator ułatwia dokładne zaaplikowanie produktu w rozmiękłe tkanki rowków strzałkowych, rowka środkowego bądź piętek.
  4. Strzałkę zabezpieczyć suchym gazikiem i nałożyć opatrunek.

W przypadku głębokich zmian, zabieg powtarzać codziennie najlepiej wieczorem do ustąpienia zmian. Przy zmianach powierzchownych stosować ok. 3 razy w tygodniu.

Podsumowując, gnijące strzałki to poważny problem zdrowotny, który wymaga szybkiej reakcji i odpowiedniego leczenia. Regularna pielęgnacja kopyt, utrzymanie konia w czystych i suchych warunkach oraz systematyczne kontrole mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia i zapewnić zdrowie naszego konia na długie lata.

tesaat