Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Zmiana pogody pobudza do zwiększonej aktywności i długich spacerów. Niestety wraz ze zmianą warunków atmosferycznych zwierzęta są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, w tym sezonowe alergie, które wiążą się głównie z pyleniem roślin.
Rodzaje alergii u zwierząt:
- Alergie wziewne: alergeny pochodzące z pyłków roślin (trawy, drzewa, kwiaty czy też chwasty) mogą powodować u zwierząt reakcje alergiczne. Do objawów należą: częste kichanie, kaszel, łzawienie oczu, swędzenie skóry oraz nadmierne wylizywanie łap i skóry. W przypadkach alergii wziewnych niektóre psy mogą mieć również problemy z oddychaniem, szczególnie w przypadku zwierząt chorujących na astmę.
- Alergie kontaktowe (skórne): powstają w wyniku kontaktu skóry pupila z różnymi substancjami drażniącymi takimi jak: kurz, pleśń, roztocza. W efekcie mogą pojawić się wysypki, zaczerwienienia i swędzenie. U zwierząt mogą również wystąpić reakcje alergiczne na różnego rodzaju rośliny, co może objawiać się intensywnym drapaniem, stanami zapalnymi skóry i swędzeniem.
- Alergie pokarmowe: niezależnie od pory roku u zwierząt mogą występować reakcje alergiczne na niektóre składniki pokarmowe. Reakcja organizmu może wystąpić w krótkim czasie po spożyciu pokarmu, ale również po długotrwałym jego podawaniu. Objawy tego typu alergii nie są specyficzne, mogę one dotyczyć samego układu pokarmowego (biegunka, wymioty, utrata masy ciała, brak apetytu), ale również mogą być związane z problemami skórnymi, takimi jak: zaczerwienienie, nadmierne drapanie lub wylizywanie ciała, różnego rodzaju wykwity skórne. W przypadku zauważenia któregoś, z podanych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu odpowiednich badaniach postawi diagnozę i ustali plan leczenia.
- Reakcje alergiczne na ukąszenia owadów: wiosną pojawiają się również owady takie jak: osy czy pszczoły, których jad może być źródłem alergii u zwierząt. W wyniku ukąszenia przez wymienione owady najczęściej dochodzi do intensywnego swędzenia, co w efekcie prowadzi do stanów zapalnych, ran czy też infekcji skórnych. Reakcje alergiczne na ukąszenia owadów mogą również prowadzić do reakcji anafilaktycznych, które stanowią poważne zagrożenia dla zwierząt.
Objawy alergii u zwierząt to głównie:
- Swędzenie i drapanie: nadmierne drapanie, lizanie łap czy gryzienie ciała, zwłaszcza w okolicach brzucha, uszu i nóg.
- Problemy skórne: zaczerwienienie, wysypki, łysienie w wyniku nadmiernego wylizywania lub drapania.
- Problemy z układem oddechowym: kaszel, kichanie, trudności w oddychaniu, zwłaszcza po powrocie ze spaceru w okresie pylenia roślin.
- Łzawienie oczu i zapalenie spojówek: czerwone, podrażnione oczy, łzawienie i nadmierna wilgotność w okolicach oczu.
- Biegunka i wymioty: w przypadku alergii pokarmowych mogą pojawić się problemy z układem trawiennym.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Profilaktyka
W okresie wiosennym bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i okrywy włosowej twojego zwierzaka. Wraz z nadejściem cieplejszych dni koty i psy zaczynają gubić zimową szatę. Pielęgnacja powinna obejmować regularne czesanie, które pozwoli na usunięcie martwego włosa. Należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego akcesorium (szczotki, grzebienie, trymery), które jest dostosowane do rodzaju okrywy włosowej twojego zwierzaka. Równie istotna jest dokładna kąpiel za pomocą specjalnych preparatów dedykowanych dla zwierząt. Nie powinno się stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi ze względu na odmienne pH skóry. Przed wyborem produktów do pielęgnacji koniecznie skonsultuj to z lekarzem weterynarii lub udaj się do groomera (fryzjer zwierząt), który indywidualnie dostosuje pielęgnację dla twojego pupila. Niektóre zabiegi wymagają specjalistycznej wiedzy i są niezwykle trudne (zwłaszcza trymowanie), dlatego nie należy przeprowadzać ich samodzielnie. Nieodpowiednio dobrane preparaty i źle przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne mogą przynieść negatywne skutki. Dbanie o okrywę włosową zwierząt, zwłaszcza w okresie wiosennym jest bardzo ważnym czynnikiem, który może ograniczyć ilość alergenów znajdujących się na skórze twojego pupila.
W przypadku alergii wziewnych występujących u twojego zwierzaka warto ograniczyć jego ekspozycję na pyłki, szczególnie w godzinach szczytowego pylenia (rano i wieczorem). Spacerujmy w miejscach, gdzie nie ma wielu roślin, a w przypadku psów, które mają skłonności do wylizywania łap, warto regularnie je myć po każdym spacerze.
Oprócz alergii nasze zwierzęta są również narażone na pasożyty: kleszcze, pchły, komary oraz meszki, które wiosną w wyniku zmian atmosferycznych gwałtownie zwiększają swoją liczebność. Stanowią one niebezpieczeństwo dla naszych pupili, głównie ze względu na choroby jakie mogą przynosić. Najważniejszym aspektem w tym przypadku jest odpowiednia profilaktyka i zabezpieczenie zwierzęcia przed pasożytami zewnętrznymi, ale również wewnętrznymi. W tym celu udaj się do lekarza weterynarii, który pomoże ci dostosować odpowiednie środki, które zabezpieczą twoje zwierzę przed tymi niechcianymi towarzyszami.
Przygotuj z nami swojego pupila na wiosnę:
Nasze produkty wyróżniają się formułą opartą na działaniu aktywnych form srebra, które zapewniają długotrwałą ochronę przed mikroorganizmami i zmniejszają ich liczbę. Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem konkretnych preparatów skonsultować to z lekarzem weterynarii. Odpowiednia pielęgnacja może polepszyć komfort tego pupila.
- SILVECO PET NanoEyes: pielęgnacyjne krople do oczu o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia. Wspierają leczenie zapalenia spojówek, kociego kataru, gradówki oraz mikrourazów. Są idealnym wsparciem dla twojego pupila w okresie wiosennym.
- SILVECO PET NanoCream: krem do pielęgnacji skóry i łap. Łagodzi podrażnienia suchej i popękanej skóry, idealnie nadaje się od obtarcia od szelek i obroży. Działa wspomagająco w przypadku alergii skórnych, poprawiając komfort twojego zwierzaka.
- SILVECO PET NanoSkin Protection: spray wspomagający naturalne procesy odbudowy skóry. Zalecany przy obtarciach, zadrapaniach oraz trudno gojących się ranach, ale także łagodząco przy ukąszeniach czy oparzeniach.