fbpx

Jak skutecznie leczyć kulawiznę u krów?

Kulawizna=mniejsza wydajność mleczna

Kulawizna u krów to poważny problem zdrowotny wpływający na wydajność mleczną i dobrostan zwierząt. Znaczna kulawizna zmniejsza dzienny pobór suchej masy, co ostatecznie skutkuje niższą wydajnością mleczną. Efekt ten jest bardziej zauważalny u pierworódek niż u krów wieloródek.

Profilaktyka i leczenie kulawizn u krów

Profilaktyka kulawizn u krów to przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad, z których trzy główne to: higiena stanowisk, odpowiednie podłoże oraz przeprowadzanie okresowej korekcji. Zabieg ten nie tylko poprawi sytuację doraźnie w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, ale co najważniejsze, zapobiegnie problemom w przyszłości i ujawni ukryte schorzenia.

Skuteczne leczenie wrzodów racic

Skuteczna profilaktyka i leczenie wrzodów racic wymagają odpowiednich środków. Jednymi z tych, które zyskują obecnie na popularnością są nasze preparaty SILVECO NanoDerm Aerozol ochronny oraz SILVECO NanoHoof Spray. Pozytywnie wpływają one na profilaktykę chorób, a także na ogólne samopoczucie zwierząt hodowlanych.

Wrzody racic najczęściej objawiają się kulawizną, obrzękiem, zaczerwienieniem oraz widocznymi ranami na racicach. Podejrzewasz je u swoich zwierząt? Nie zwlekaj z konsultacją z korektorem racic lub lekarzem weterynarii! Wczesne wykrycie objawów pozwala na szybszą interwencję i skuteczniejsze leczenie wrzodów racic. Zastosuj do tego aerozol ochronny oraz koncentrat do oprysku racic, który również zawiera aktywne formy srebra. Zadbaj o czystość obory – dezynfekuj je z pomocą produktów z nanosrebrem. 

Rodzaje Schorzeń Racic u Krów

Choroby zakaźne kopyt są wywoływane przez bakteryjne zakażenia skóry wokół kopyta.

Istnieją 3 główne zmiany:

  • Zapalenie skóry palców (znane również jako brodawki piętowe)
  • Zgnilizna racic (martwica międzypalcowa lub ropowica)
  • Erozja rogu piętowego

1. Międzypalcowe Zapalenie Skóry czyli choroba Mortellaro (Truskawkowa pięta lub Dermatitis Interdigitalis)

Choroba wywoływana przez bakterie, powodująca zapalenie skóry między palcami. Objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem. Zapalenia skóry w obrębie racic to wysoce zakaźne schorzenie. Podstawą profilaktyki jest dbałość o higienę w pomieszczeniach inwentarskich oraz stosowanie regularne np. oprysku racic roztworami bakteriobójczymi w celu przeciwdziałania występowania zapaleń. Preparaty dostępne na rynku posiadają różne składy, ale niektóre wyróżniają się np. dodatkiem nanocząstek srebra o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym np. SILVECO NanoHoof Spray.
W ten sposób rana chroniona jest przed nową infekcją i stwarza korzystne warunki umożliwiające szybkie wyleczenie choroby Mortellaro. Koncentrat jest wysoce wydajny, specjalna receptura zapewnia doskonałą przyczepność, a filotetowy barwnik ułatwia identyfikację miejsca aplikacji. Produkt wzbogacony jest allantoiną i aloesem o działaniu nawilżającym, łagodzącym i wspierającym regenerację miejsc chorobowo zmienionych.

2. Zgnilizna Racic (Flegmona Międzypalcowa lub ropowica)

Jest poważnym schorzeniem wywołanym przez bakterie takie jak Fusobacterium necrophorum, Porphyromonas levii i Prevotella intermedia. Infekcja zwykle wnika przez rany lub uszkodzenia skóry między palcami, często spowodowane złymi warunkami środowiskowymi, jak brudne i wilgotne podłoże. Objawy to główne obrzęk i zaczerwienienie skóry między palcami, bolesność przy chodzeniu, wydzielina ropna, gorączka i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Zgnilizna jest trudna i kosztowna do leczenia dlatego tak ważny jest aspekt profilaktyki podobnie jak w przypadku zapaleń w postaci oprysku racic SILVECO NanoHoof Spray. W przypadku wystąpienia już choroby zastosowanie przy wykonywanym zabiegu korekcji niezawodnego duetu wspomagającego leczenie SILVECO NanoDerm Spray, który zdezynfekuje i zabezpieczy chorobowo zmienione miejsca działając bakteriobójczo, a następnie po wyschnięciu zastosowanie opatrunku z użyciem SILVECO NanoHoof Cream, który również działa bakteriobójczo, ale dodatkowo odżywia, wzmacnia i chroni róg racicowy przed gniciem tworząc film ochronny jednocześnie stymulując produkcję nowego rogu racicowego wspomagając proces keratynizacji.

3. Erozja rogu piętowego

Erozja rogu racicy przebiega dwuaspektowo: jako erozja rogu opuszek racicowych („gnijąca pięta”) lub jako stan zapalny skóry szpary międzyracicowej (nie mylić z zapaleniem skóry palca). Bakterie wywołujące ten stan zapalny są stałymi bywalcami środowiska, w którym przebywa krowa. Powodują one erozję tkanki zrogowaciałej na opuszkach, co sprzyja zmiękczeniu spowodowanemu przez wilgoć. Dochodzi do podrażnienia szpary międzyracicowej. Bardzo często prowadzi to do silnej bolesności. Działanie profilaktyczne jest dokładnie takie samo jak w przypadku pozostałych dwóch schorzeń, a w leczeniu wykorzystuje się preparaty bakteriobójcze.

4. Owrzodzenia Podeszwy

Wrzody podeszwy (zespół Rusterholza) to ropnie pojawiające się na kończynach zarówno piersiowych, jak i miednicznych. Najczęściej zlokalizowane są na bocznym palcu kończyny miednicznej i przyśrodkowym palcu kończyny piersiowej. Ropnie tego typu umiejscawiają się w skórze właściwej. Najrzadszą sytuacją jest, gdy wrzód umiejscowi się we wierzchołkowej części palca. Typowym leczeniem wrzodów racic jest odciążanie zmienionego chorobowo miejsca poprzez umiejętną korekcję. Leczenie ropni racic powinno być w pełni świadome i profesjonalne. Po każdej korekcji polecamy zabezpieczyć racice SILVECO NanoDerm Spray w celu działania bakteriobójczego, przyspieszającego gojenie się zmian i ochrony. Spray zawiera fioletowy barwnik ułatwiający identyfikację miejsca zastosowania.

4. Choroba Linii Białej

Choroba linii białej to zespół zmian chorobowych: krwotoku, szczeliny i ropnia, które dotyczą obszaru linii białej, zwykle zewnętrznej części pazura tylnych łap, w dwóch trzecich odległości od palca. Jeżeli ucisk w okolicy piętki spowoduje ból, to można podejrzewać występowanie takiego problemu. Pewność daje zestruganie warstwy rogowej puszki, które odkryje przebarwienia linii białej. Leczenie, jakie stosuje się w tego
typu sytuacji, to drenaż ropnia i następnie odpowiednie zaopatrzenie miejsca właściwymi preparatami  na wrzody racic -bakteriobójczymi wspomagającymi leczenie Silveco

Profilaktyka, szybkie reagowanie, właściwe leczenie = właściwa droga do sukcesu

Źródła zdjęć: The Diaryland Initiative 

tesaat