fbpx
jak wspomagać zasuszanie krów

Jak wspomagać zasuszanie krów?

Zasuszanie u krów, znane również jako okres zasuszania lub okres międzyokresowy to termin odnoszący się do procesu zaprzestania produkcji mleka przez krowę na czas przed kolejnym okresem laktacji. Jest to naturalny cykl, który ma na celu przygotowanie organizmu krowy do kolejnej ciąży i kolejnego okresu laktacji.

Okres zasuszania jest istotny dla dobrej kondycji krów mlecznych, a co za tym idzie, także dla jakości produkowanego mleka. Każdy hodowca musi wiedzieć, że podczas zasuszania występuje zwiększone ryzyko zapalenia wymienia i zakażenia, co może doprowadzić do bólu i dyskomfortu u krów. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić zasuszanie krów i jakie produkty mogą okazać się w tym pomocne.

Jaki jest cel zasuszania krów?

Zasuszanie ma na celu przywrócenie równowagi organizmu krowy po okresie laktacji. Pozwala to krowie odpocząć i zregenerować organizm przed kolejnym cyklem laktacyjnym. Zasuszanie zapewnia również czas na rozwój nowego cielaka i przygotowanie wymienia do produkcji mleka w kolejnym okresie laktacji.

Przygotowanie do zasuszania

Przed rozpoczęciem zasuszania zaleca się stopniowo zmniejszać produkcję mleka, aby zredukować ryzyko zapalenia wymienia. Warto również poprosić Lekarza Weterynarii o to, aby ocenił stan zdrowia krowy i zalecił terapię ewentualnych problemów zdrowotnych.

W celu stopniowego zmniejszenia produkcji mleka należy ograniczyć krowie dzienne porcje pokarmu. Ma to doprowadzić do stymulacji hormonów laktacyjnych i stopniowego wygaszania produkcji mleka. Przez cały czas należy monitorować wymię pod kątem powstania ewentualnych zmian zapalnych.

Ile powinno trwać zasuszanie?

Czas trwania zasuszania może się różnić w zależności od indywidualnej krowy, jej stanu zdrowia i planu hodowlanego. Zazwyczaj trwa od 40 do 60 dni przed spodziewanym terminem porodu.

Jakie produkty mogą wspomóc zasuszanie u krów?

Lekarz Weterynarii może zalecić stosowanie specjalnych preparatów wspomagających zasuszanie. W naszej ofercie znajdziesz produkty Silveco, które pomagają zahamować produkcję mleka i przygotować wymię do okresu zasuszenia. Nasze produkty wpływają na redukcję wydzielania mleka, jednocześnie zapobiegając infekcjom.

Można postawić też na suplementy diety specjalnie opracowane dla krów podczas okresu zasuszania. Mogą one zawierać składniki, takie jak wapń, cynk, witaminy czy minerały, które wspierają ogólną kondycję zdrowotną i pomagają w prawidłowym przejściu przez okres zasuszania.

Idealnym produktem wspomagającym zasuszanie u krowy jest SILVECO NanoMast. Sprawdź więcej szczegółów tutaj.

tesaat