fbpx

Dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich

Hodowcy zwierząt chcąc osiągnąć sukcesy w branży muszą zapewnić wysokie standardy higieny w swoich gospodarstwach. Nieodłącznym elementem powodzenia każdej hodowli jest dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich.

Dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich to proces, który ma na celu redukcję lub eliminację drobnoustrojów chorobotwórczych w środowisku bytowania zwierząt, nieodłączną jej rolą jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób zakaźnych w przyszłości. Warto zapamiętać, że dezynfekcja to podstawowy element bioasekuracji i jeden z najbardziej istotnych elementów ochrony zwierząt, niezaprzeczalnie pozytywnie wpływający na ich dobrostan.  

Na czym polega higiena pomieszczeń inwentarskich?

Stan zdrowia zwierząt, a co z tym związane efekt finansowy hodowli, w znacznym stopniu zależy od warunków higienicznych panujących na gospodarstwie. Nie jest zaskoczeniem, że dezynfekcja jest jednym z najistotniejszych elementów programu higieny na każdej fermie, pozytywnie wpływającym na zdrowotność zwierząt i opłacalność chowu. Istotnym jest, że każdy zabieg dezynfekcji powinien być poprzedzony mechanicznym usunięciem wszelkich zanieczyszczeń z obiektu (takich jak odchody, ściółka) i w następstwie dokładnym umyciem przy użyciu specjalistycznych środków zmiękczających i detergentów. Po wysuszeniu obiektu, w kolejnym kroku, przeprowadzana jest właśnie dezynfekcja. Przed rozpoczęciem działań kluczowe jest dobranie odpowiednich środków do dezynfekcji pomieszczeń inwentarskich i wybranie najbardziej odpowiedniej metody jej wykonania. Należy pamiętać, że prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja obejmuje nie tylko powierzchnie ścian i podłóg ale także wszelkiego rodzaju wyposażenia znajdującego się w dezynfekowanym pomieszczeniu. Najbardziej popularnymi metodami aplikacji preparatów dezynfekujących w budynkach inwentarskich są oprysk i zamgławianie.

Jakie środki do dezynfekcji pomieszczeń inwentarskich wybrać?

Przy wyborze powinniśmy się kierować zakresem działania danego preparatu, zwracając szczególną uwagę na skuteczność wobec, najczęściej pojawiających się wśród stada, chorobotwórczych drobnoustrojów. Bezwzględnie kluczowa jest kwestia bezpieczeństwa stosowania danego produktu, należy wybierać te preparaty, które nie wykazują toksycznego działania wobec ludzi i zwierząt a co więcej, które można w ich obecności stosować. Środki do dezynfekcji powinny być także kompatybilne z metalowymi elementami wyposażeniem pomieszczeń inwentarskich, nie powodując ich korodowania a w konsekwencji niszczenia. Większość środków do dezynfekcji wykazuje natychmiastowe ale chwilowe działanie dezynfekujące. W związku z powyższym przy wyborze dezynfektantów powinniśmy szukać tych, które oprócz natychmiastowego działania zapewniają również przedłużoną ochronę mikrobiologiczną. Przykładem substancji wykazującej takie właściwości jest srebro. W ofercie marki SILVECO znajdują się wysokiej jakości produkty do dezynfekcji, które w swoim składzie zawierają aktywne formy srebra, znane z właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Systematyczne stosowanie naszych produktów sprzyja profilaktyce chorób, poprzez redukcję chorobotwórczych drobnoustrojów w środowisku a w konsekwencji ograniczenie ich rozprzestrzeniania. Dostępne w naszej ofercie preparaty z powodzeniem można stosować w trakcie trwania cyklu hodowlanego, wykorzystując do tego celu tradycyjną metodę oprysku lub zamgławiania pomieszczeń inwentarskich.

Metody dezynfekcji pomieszczeń inwentarskich

Zamgławianie pomieszczeń inwentarskich jest jedną z najskuteczniejszych i bez wątpienia najszybszych metod dezynfekcji wykorzystywanych przez hodowców. Oprysk polega na rozpyleniu produktu biobójczego w postaci mgły, której wielkość kropli jest rzędu kilku do kilkudziesięciu µm. Mgła o takiej charakterystyce skutecznie penetruje dezynfekowane pomieszczenie, docierając do jego najdalszych zakamarków w celu usunięcia szkodliwych drobnoustrojów. Ta metoda aplikacji z pewnością umożliwia dezynfekcję większej powierzchni niż w przypadku tradycyjnego oprysku o większym rozmiarze kropli.

Jako producent preparatów dla zwierząt, oferujemy również między innymi produkty do korekcji racic.

Sprawdź również:

Kup szybko i wygodnie!