Zapalenie skóry palca tzw. choroba Mortellaro stanowi jedną z najczęstszych chorób skóry i kopyt u bydła mlecznego na całym świecie, która powoduje wiele problemów zdrowotnych zarówno u zwierząt, jak i w aspekcie gospodarczym. Jest to przewlekła infekcja, która dotyczy głównie racic krów i może prowadzić do poważnych uszkodzeń tkanek, a w konsekwencji do kulawizn.
Przyczyny:
Główną przyczyną choroby Mortellaro jest infekcja bakteryjna. Wywoływana jest przez ponad 20 różnych patogenów, jednak za najbardziej kluczowe uznaje się: bakterie Fusobacterium, krętki (głównie Treponema spp., Borellia spp.) oraz ziarniaki. Z tego względu zapalenie skóry palca najczęściej występuje w wilgotnych warunkach, sprzyjających rozwoju bakterii. Do głównych przyczyn tej choroby należą nieodpowiednie warunki środowiskowe w oborach oraz niedostateczna higiena i pielęgnacja racic. Ogromny wpływ na rozwój infekcji ma również stres oraz nieodpowiednie żywienie zwierząt.
Początek infekcji przebiega łagodnie i zazwyczaj zaczyna się w obrębie bruzdy opuszki. Do pierwszych objawów zalicza się wypadanie włosów z piętki oraz niewielka perforacja skóry w jej obszarze. W wyniku złuszczania zrogowaciałej warstwy naskórka dochodzi do rozluźnienia struktury warstwy rogowej. W konsekwencji ułatwia to wnikanie bakterii w głąb naskórka aż do warstwy brodawkowatej. Wraz z rozwojem choroby ograniczone powierzchownie zapalenie skóry przechodzi we wrzodziejące-ziarninowe zapalenie, które sięga aż do szpary międzyracicowej. Może to powodować częściową degradację rogu piętki, a na brzegach skóry tworzy się biały, hiperplastyczny wał. Powstałe zmiany wpływają również na róg opuszkowy, który zmienia swoją morfologię: pęka, staje się spłaszczony, a także często oddzielony od podłoża.
Główne objawy choroby Mortellaro obejmują zaczerwienienie i opuchliznę w obrębie racic oraz wysięk ropny o nieprzyjemnym zapachu, który może świadczyć o rozwoju infekcji. W miarę przebiegu schorzenia powstają owrzodzenia i rany w obrębie racic. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wrzodziejąca zmiana o czerwonym zabarwieniu, która swoją strukturą przypomina truskawkę. Z tego względu chorobę Mortellaro często nazywa się „truskawkową piętą”. Taki stan zapalny mocno zakłóca funkcjonowanie zwierząt prowadząc do kulawizny, która bezpośrednio wpływa na wydajność zwierząt. Gdy zauważysz w swoim stadzie wyżej wymienione objawy jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który wdroży odpowiedni plan leczenia. Patogeny powodujące to schorzenie są wysoce zakaźne i choroba szybko rozprzestrzenia się wśród stada dlatego istotna jest szybka identyfikacja zapalenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Leczenie choroby Mortellaro opiera się głównie na:
- Antybiotykoterapii – stosowanie odpowiednich preparatów przeciwbakteryjnych pomaga w walce z infekcją,
- Dezynfekcji racic – regularne czyszczenie i dezynfekcja racic zwierząt przy pomocy odpowiednich preparatów.
- Izolacji chorych zwierząt – w przypadku wykrycia choroby, warto oddzielić chore osobniki od reszty stada, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.
Odpowiednia profilaktyka jest kluczowa, aby zapobiec rozwojowi choroby Mortellaro. Bardzo ważnym aspektem jest utrzymanie wysokiej higieny oraz unikanie nadmiernej wilgotności w oborach. Najważniejszą forma prewencji zapalenia skóry palca jest systematyczna pielęgnacja racic, w tym przeprowadzanie regularnej korekcji racic, a także odpowiednia dieta, która wspiera odporność zwierząt.
Kompleksowe podejście do profilaktyki racic pozwala skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Mortellaro. Zadbaj o zdrowe racice razem z naszymi produktami, których działanie oparte jest na aktywnych formach srebra, które hamują rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych i wspomagają leczenie wrzodów racic. Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem konkretnych środków skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Program stosowania w przypadku pielęgnacji i korekcji racic:
- Oczyszczoną racicę przemyj preparatem SILVECO+ rozcieńczonym wodą demineralizowaną w stosunku 1:10 za pomocą opryskiwacza ręcznego, a następnie osusz.
- Po wykonanym zabiegu korekcyjnym zabezpiecz racicę aerozolem SILVECO NanoDerm. Preparat tworzy warstwę ochronną, która chroni przed wnikaniem i rozwojem drobnoustrojów i wspomaga procesy regeneracji. Zawartość fioletowego barwnika ułatwia identyfikację miejsca aplikacji.
- Przy zmianach w obrębie rogu racicowego nałóż SILVECO NanoHoof Cream. Krem do regeneracji rogu racicowego, który regeneruje, chroni i utrzymuje elastyczność racic. Jeśli ubytek rogu tego wymaga, nałóż opatrunek ochronny.
- Przy zmianach skórnych, nałóż SILVECO NanoGel. Żel do stosowania na skórę, który szczególnie jest polecany w przypadku zapalenia skóry palca czy też zapalenia skóry szpary międzypalcowej. Jeśli zmiana tego wymaga, nałóż opatrunek ochronny.
Po 7-10 dniach od zabiegu, należy skontrolować efekt działania. W większości przypadków wystarczająca jest jedna aplikacja według powyższych wskazań. Jeśli jednak zmiany są uciążliwe i nie nastąpiła pełna poprawa, należy powtórzyć aplikację zgodnie z programem.
Dodatkowo szczególnie polecamy SILVECO NanoHoof Spray, preparat do oprysku racic w formie koncentratu. Stanowi szybką i skuteczną alternatywę dla powszechnie stosowanych kąpieli racic. Jego receptura nie zawiera siarczanu miedzią, a dodatek fioletowego barwnika ułatwia identyfikacje miejsca aplikacji. Co istotne można stosować go profilaktycznie, a także może stanowić wsparcie w leczeniu schorzeń racic.
Choroba Mortellaro może znacząco wpłynąć na zdrowie zwierząt oraz na wyniki produkcyjne gospodarstw. Wczesne wykrycie objawów i podjęcie odpowiednich działań leczniczych jest kluczowe dla zapobiegania poważnym komplikacjom. Dbałość o higienę, odpowiednie warunki środowiskowe i regularna kontrola stanu racic są fundamentami skutecznego zapobiegania tej chorobie w stadzie bydła.