fbpx
dezynfekcja kurnika

Czym dezynfekować kurnik?

Dezynfekcja kurnika to coś, o czym każdy hodowca drobiu powinien pamiętać. Bez odpowiedniego czyszczenia zwiększa się ryzyko narażenia zwierząt na wirusy i bakterie, które wpływają na zdrowie kur i mogą przyczynić się do pogorszenia produkcji zarówno mięsa, jak i jaj. Dezynfekcję kurnika najlepiej wykonywać pomiędzy wstawieniami kur do pomieszczenia. Celem zabiegu jest zwalczanie mikroorganizmów chorobotwórczych, co jednocześnie wpływa na profilaktykę chorób. Do dezynfekcji kurnika należy wybrać odpowiednie, sprawdzone produkty, które pomogą pozbyć się bakterii, wirusów i grzybów, ale nie zagrożą zwierzętom.

Jakie dezynfekować kurnik?

Istnieje kilka metod odkażania kurnika. Przed rozpoczęciem dezynfekcji należy wyprowadzić kury, aby można było swobodnie przeprowadzić czyszczenie. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszelkich resztek i zanieczyszczeń, takich jak odchody, siano i inne zabrudzenia. Bez dokładnego wyczyszczenia pomieszczenia dezynfekcja może się nie udać. Dopiero kiedy wszystkie elementy kurnika wyschną po dokładnym wyczyszczeniu, można przejść do przeprowadzenia dezynfekcji właściwej.

Istnieje kilka metod dezynfekcji kurnika:

  • zamgławianie – jest to metoda, która polega na rozprowadzaniu środka dezynfekcyjnego po powierzchni kurnika. Tym sposobem preparat dezynfekcyjny może dotrzeć do zakamarków kurnika i zniszczyć bytujące tam drobnoustroje;
  • dezynfekcja na mokro – do tej metody potrzebne są opryskiwacze jezdne, które powierzchownie działają na elementy znajdujące się w kurniku;
  • dezynfekcja wapnem – jest to klasyczna metoda w dalszym ciągu wykorzystywana w wielu hodowlach.

Jakie środki wybrać do dezynfekcji kurnika?

Chcąc przeprowadzić skuteczną dezynfekcję, trzeba wybrać odpowiedni preparat dezynfekcyjny. W naszej ofercie znajdziesz środki do dezynfekcji kurnika z nanosrebrem, wyróżniającym się właściwościami bakteriobójczymi i wirusobójczymi. Oferowane przez nas preparaty wykazują wysoką skuteczność w zwalczaniu chorobotwórczych patogenów, a jednocześnie nie wykazują szkodliwego działania na organizm zwierząt.

Preparat Silveco został opracowany na bazie nanotechnologii z wykorzystaniem aktywnego srebra o właściwościach antyseptycznych. Jest to świetna alternatywa dla popularnych chemicznych środków do dezynfekcji, których opary mogą być drażniące dla drobiu. Stawiając na bezpieczeństwo zwierząt, warto zadbać o higienę kurnika z naturalnymi środkami, które wyróżniają się wysoką skutecznością w zakresie zwalczania patogenów.

Idealnie sprawdzi się SILVECO+

tesaat