fbpx

Ważne zmiany dla hodowców drobiu:

Ze względu na rosnące zagrożenia epizootyczne wprowadzono nowe przepisy mające na celu wzmocnienie bioasekuracji w hodowli drobiu. Rozporządzenie zwiększa wymagania odnośnie środków prewencyjnych oraz nakłada obowiązek szczepień kur i indyków w gospodarstwach komercyjnych oraz zakładach wylęgu drobiu.

Najważniejsze postanowienia dotyczą:

  • Obowiązku posiadania podstawowych środków bioasekuracyjnych przez wszystkich hodowców, dostosowane do poziomu ryzyka (komercyjnego lub niekomercyjnego).
  • Wzmocnienia środków bioasekuracji w gospodarstwach komercyjnych: obowiązek stosowania mat lub niecek dezynfekcyjnych, środków ochrony osobistej, czyszczenie i dezynfekcja sprzętu oraz wszystkich narzędzi związanych z utrzymaniem drobiu.
  • Obowiązku rejestru środków transportu do przewozu drobiu, jaj, paszy oraz wszystkich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wprowadzonych do gospodarstwa.
  • Obowiązku rejestru wszystkich wejść osób do budynków inwentarskich.
  • Nakazu prowadzenia i przechowywania odpowiedniej dokumentacji przez właścicieli gospodarstw, w której powinny być zawarte informacje na temat środków wykorzystywanych do dezynfekcji i deratyzacji.
  • Nakazu prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu drobiu, jaj, paszy oraz wszystkich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wprowadzonych do gospodarstwa.
  • Obowiązku wydzielenia odpowiedniego miejsca (specjalnego pomieszczenia lub zakup kontenera), które zostanie przeznaczone tylko i wyłącznie do przetrzymywania padłego drobiu.
  • Wyposażenia gospodarstwa w odpowiednie środki do dezynfekcji pomieszczeń inwentarskich, które są przeznaczone do bieżącej i ciągłej dezynfekcji przez co najmniej przez 7 dni. Do tego celu szczególnie polecamy produkt biobójczy SILVECO+, który można stosować w obecności zwierząt. Ten preparat do dezynfekcji kurnika charakteryzuje się wysoką skutecznością wynikająca z dwufazowego działania: mocy nadtlenku wodoru i aktywnych form srebra.
  • Wyodrębnienia miejsca do magazynowania środków odkażających (bez dostępu osób nieupoważnionych), a także do składowania obornika, paszy i ściółki.
  • W przypadku gospodarstw komercyjnych, które znajdują się na obszarze zapowietrzonym zostaje wprowadzony nakaz zasady: „cały kurnik pełny albo cały kurnik pusty”.
  • Zakaz wprowadzania i wyprowadzania niezaszczepionych ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobi ND oraz jaj wylęgowych pochodzących od niezaszczepionych kur i indyków.
  • Obowiązek szczepień kur i indyków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) w gospodarstwach komercyjnych (niezależnie od liczby utrzymywanego drobiu) i zakładach wylęgu drobiu.
  • Obowiązkowe badania poziomu przeciwciał, które mają potwierdzić skuteczność szczepień – kontrolowane przez powiatowych lekarzy weterynarii.

Przepisy dotyczące środków bioasekuracyjnych obowiązują od 29 kwietnia, natomiast obowiązek szczepień wejdzie w życie 13 maja.

Bioasekuracja w gospodarstwie rolnym oraz nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród drobiu. Hodowcy powinni jak najszybciej zapoznać się z nowymi wymaganiami i dostosować swoje gospodarstwa do obowiązujących przepisów, a także śledzić wszystkie komunikaty wydawane przez Główny Inspektorat Weterynarii.

tesaat