fbpx
Czym jest kanibalizm u świń i jak się objawia

Czym jest kanibalizm u świń i jak mu zapobiegać?

Agresja i kanibalizm u świń to zjawiska, które mogą doprowadzić do poważnych strat w stadzie. Każdy hodowca powinien zapoznać się z przyczynami kanibalizmu oraz poznać metody dotyczące zapobiegania takim problemom.

Agresja u zwierząt zdarza się często i nie zawsze jest powodem do niepokoju. Problem pojawia się w momencie, gdy dochodzi do ostrych walk pomiędzy osobnikami ze stada, które skutkują uszkodzeniem ciała, związanym z obgryzaniem uszu, ogonów czy wygryzaniem boków. W takiej sytuacji hodowca musi zareagować, jeżeli nie chce ponieść poważnych strat.

Zdarza się, że jedna ze świń zabije drugą i skonsumuje jej ciało. Jest to zachowanie patologiczne, któremu należy zapobiegać. Aby to zrobić, warto ustalić przyczyny kanibalizmu wśród zwierząt.

Kanibalizm u świń – z czego wynika?

Agresywne zachowanie wśród zwierząt może mieć różne podłoże. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia behawioralne wynikające z warunków życia świń. Wśród przyczyn kanibalizmu możemy wyróżnić:

  • Stres i złe warunki środowiskowe – złe warunki higieniczne, brak odpowiedniego żywienia i niedobory składników odżywczych mogą prowadzić do wzrostu stresu w stadzie świń. W takich warunkach może występować kanibalizm jako skutek patologicznego zachowania związany z frustracją i nieprawidłowym dostosowaniem się do środowiska;
  • braki w diecie –  niedobory białka, witamin, minerałów i aminokwasów, mogą powodować zachowania kanibalistyczne u świń;
  • urazy i choroby – urazy, takie jak otarcia, rany, zmiany skórne lub choroby skórne, mogą wywołać agresywne zachowania w stadzie świń, które mogą prowadzić do kanibalizmu. Zranione lub chore świnie często są bardziej podatne na ataki ze strony innych osobników w stadzie;
  • zachowania dominujące i hierarchia w stadzie –  w stadzie świń istnieje naturalna hierarchia społeczna, a silniejsze osobniki mogą atakować słabsze i podległe im świnie.

Obgryzanie ogonów i uszu u świń – jak temu zapobiegać?

Agresja i kanibalizm wśród świń wiążą się z poważnymi stratami dla hodowcy. Świnie, które walczą, są bardziej zmęczone fizycznie i mniej odporne na różnego rodzaju choroby. Chcąc zapobiegać agresji wśród świń, należy zacząć działać jak najszybciej i podjąć odpowiednie kroki, takie jak:

  • usunięcie z kojca osobnika agresywnego;
  • zmniejszenie obsady kojca i zróżnicowania wiekowego;
  • zapewnienie świniom odpowiednich warunków bytowych;
  • poprawa diety świń;
  • zorganizowanie świniom czasu;
  • stosowanie produktów na obgryzanie ogonów u świń, preparatów dezynfekcyjnych odkażających rany.

Produkty na obgryzanie ogonów u świń znajdziesz w naszej ofercie: SILVECO NanoDerm będzie idealnym wyborem.

Więcej o zastosowaniu nanocząstek srebra w walce z kanibalizmem u świń znajdziesz Tutaj.

tesaat