fbpx

Dezynfekcja w chowie drobiu

„Intensywny chów drobiu, wysoka koncentracja ptaków na jednostce powierzchni pomieszczenia, a także inne parametry produkcji drobiu mogą sprzyjać rozwojowi patogennej mikroflory w pomieszczeniach, a w rezultacie prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia różnych chorób zakaźnych. Znaczną rolę w prawidłowym chowie drobiu pełni odpowiednio przeprowadzana dezynfekcja” – pisze dr inż. Henryka Grażyna Korytkowska w aktualnym, lipcowym numerze czasopisma „Polskie Drobiarstwo”.

Nowoczesna dezynfekcja w produkcji drobiu oparta jest na najnowszych technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób drobiu oraz utrzymanie wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywności. Jej celem jest niszczenie potencjalnie szkodliwych bakterii i wirusów, najczęściej za pomocą specjalnych środków chemicznych.

Dr Korytkowska wyjaśnia, dlaczego dezynfekcja ma kluczowe znaczenie w hodowli drobiu, zwłaszcza w obecnej sytuacji – grypy ptaków, zwiększającej się oporności drobnoustrojów na stosowane środki. Właściwa dezynfekcja stanowi zatem bardzo ważny element zapobiegania i zwalczania wielu chorób w produkcji drobiu.

W artykule jest też informacja o dezynfekcji przy użyciu preparatów nanocząstkami srebra.

Pobierz artykuł

tesaat